Problem utraty zębów dotyka wiele osób niezależnie od wieku i może być spowodowany koniecznością ich usunięcia lub np. nieszczęśliwym wypadkiem. Na pozór niegroźna luka w uzębieniu może doprowadzić do niekorzystnych zmian, które w znacznym stopniu wpływają na kondycję pozostałych zębów. W takich przypadkach zalecam moim pacjentom leczenie protetyczne, dzięki któremu będą mogli zachować zdrowy, piękny uśmiech i nie narażą się na nieprzyjemne schorzenia.
Protetyka jako jedna z dziedzin stomatologii ma bogaty wachlarz możliwości, z których należy skorzystać, kiedy zajdzie potrzeba rehabilitacji i rekonstrukcji uzębienia. Celem takich zabiegów jest odtworzenie utraconych zębów – tak aby ich brak nie powodował zmian w budowie szczęki – oraz podtrzymanie kondycji zdrowego uzębienia. Terapię protetyczną u protetyka Kraków można porównać do rehabilitacji, dzięki której moi pacjenci mogą nadal cieszyć się zdrowym i idealnie wyglądającym uśmiechem.
Terapię protetyczną można porównać do rehabilitacji, dzięki której moi pacjenci mogą nadal cieszyć się zdrowym i idealnie wyglądającym uśmiechem.
Strukturę jamy ustnej, jej budowę i połączenia w niej funkcjonujące można porównać do konstrukcji budowlanej. Istotną rolę odgrywa spójność wszystkich elementów. Ważne jest, aby nie wystąpiły żadne zaburzenia. Jeśli fundament domu zostanie naruszony, budowla przestaje być solidna. W przypadku jamy ustnej jest podobnie. Nawet najmniejszy element, który wydawałby się nieistotny ma tak duże znaczenie, że jego utrata może powodować bardzo niekorzystne zmiany. Oznacza to, że brak chociażby jednego zęba w łuku zębowym, może pociągnąć za sobą nieprzyjemne konsekwencje.
Niekompletność uzębienia może powodować następujące skutki:
Po usunięciu jednego zęba, zęby sąsiadujące w łuku przesuwają się w stronę powstałej luki (objaw poziomy) lub ząb przeciwstawny wsuwa się w powstałą szparę (objaw pionowy). Taka zmiana może pociągnąć za sobą nieprzyjemne konsekwencje, tj.:
Do zaniku kości wyrostka zębodołowego dochodzi w miejscu luki po zębie. Ma to znaczenie, gdy pacjent utraci wszystkie zęby i konieczne jest zastosowanie protezy całkowitej, która w takim przypadku nie jest stabilnie zamocowana, ponieważ nie ma na czym się trzymać, co utrudnia jedzenie, picie czy nawet mowę;
Nieprawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego oraz jego asymetryczna praca, przemodelowanie tego stawu i jego przeciążenie. Ponadto mięśnie pracujące ciężej ulegają większemu rozrostowi po stronie przeciwnej do braków.
Ze względu na budowę przyzębia każdy ząb ma ściśle przypisaną funkcję. Jednak, gdy któryś z nich zostanie usunięty, jego zadania przejmują pozostałe. Nadmierne przeciążenie zęba, który przejął dodatkowe funkcje, może spowodować jego rozchwianie, złamanie, a nawet utratę.
Część zadań po usuniętym zębie spada także na język, który może być mniej lub bardziej narażony na rozrost. W tym przypadku może to także być utrudnieniem przy zastosowaniu protez całkowitych.
Różnorodność stosowanych metod dentystycznych w celu odbudowy struktury jamy ustnej jest na tyle bogata, że bez problemu można dobrać do każdego przypadku odpowiedni zabieg. Po usunięciu zęba warto pomyśleć o jego zastąpieniu, aby zapobiec nieodwracalnym i niekorzystnym zmianom. Istnieją dwa podstawowe rodzaje uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Odróżnia je od siebie sposób ich utrzymania w jamie ustnej.
Ze względu na materiał wykonania dzielimy je na:
Podstawową zaletą licówek jest to, że nie osłabiają one struktury zęba, gdyż szlifowanie odbywa się jedynie w obrębie szkliwa. W zależności od kondycji zęba stosuje się licówki z mniej lub bardziej kryjącego materiału, ale gdy ząb jest bardzo zniszczony, np. po leczeniu kanałowym, jedynym wyjściem jest zastosowanie korony protetycznej. Przed takim zabiegiem istotne jest, aby zęby były wyleczone. Niestety może to wiązać się z wieloma wizytami stomatologicznymi – jednak efekt końcowy wart jest poświęcenia.
Implant składa się z 3 części:
Przed tym zabiegiem konieczne jest wykonanie takich badań jak tomografia stożkowa, która pomaga określić, w jaki sposób należy wykonać wszczepienie i czy jest ono w ogóle możliwe. Okres wygajania się implantu, w zależności od miejsca jego wszczepienia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, może trwać od 3 do 6 miesięcy, zaś etap gojenia się dziąsła wokół implantu, trwa maksymalnie do 2 miesięcy.
Implanty dają bardzo dobry efekt estetyczny. Ząb wygląda jak naturalny, a pacjent może cieszyć się zdrowym uśmiechem. Zważywszy na to, że jest to złożony i długi proces leczenia, istotna jest tutaj relacja lekarz–pacjent. Osoba decydująca się na taki zabieg powinna mieć pełną świadomość etapów leczenia, a także znać zasady późniejszej pielęgnacji implantu oraz całej jamy ustnej.