Higienizacja Kraków

Na utrzymanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej składa się kilka czynności, których wykonywanie pozwala zachować zdrowy i śnieżnobiały uśmiech. Warto przestrzegać reguł dotyczących systematycznego szczotkowania zębów oraz języka, a także wyposażyć się w płyn do płukania jamy ustnej czy nić dentystyczną.

Wiele osób przychodzących do mojego gabinetu skarży się, że po szczotkowaniu ich zęby nie są idealnie gładkie i sprawiają wrażenie niedoczyszczonych. Może to być wynikiem nieznajomości skutecznych technik czyszczenia lub źle dobranych przyborów. Niedoczyszczone zęby narażone są na działanie szkodliwych bakterii, które niszczą ich szkliwo i często doprowadzają do próchnicy. Aby chronić moich pacjentów, staram się uświadamiać im, jak ważna jest higiena jamy ustnej, a w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących zmian, zalecam zabiegi z zakresu higienizacji Kraków, czyli usuwania kamienia nazębnego oraz nalotów.

Powszechnie zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, ale nie zawsze jest to możliwe. Dla optymalnej higieny jamy ustnej należy robić to obowiązkowo dwa razy dziennie. Rano, w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust, który wytwarza się w nocy, a także wieczorem, aby usunąć nieczystości, które nagromadziły się w ciągu dnia.

Najodpowiedniejszą w użyciu jest szczoteczka średnio-twarda i jeżeli stomatolog nie zaleci innej, najrozsądniej jest wybrać właśnie ten typ. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać około 2 minut, niezależnie czy wykonujemy je szczoteczką elektryczną, czy manualną.

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na styl życia jaki prowadzimy, czyli na to, co jemy i co pijemy np. jaką ilość kawy lub herbaty wypijamy każdego dnia oraz czy palimy papierosy.

OCENA JAMY USTNEJ

To, w jakiej kondycji jest jama ustna mojego pacjenta, decyduje o stopniu zaawansowania terapii, którą stosuję. Priorytetem są badania, dzięki którym mogę stwierdzić, jaki jest jej ogólny stan i wówczas dobrać odpowiednie zabiegi. Najczęściej pierwszym krokiem jest zbadanie obecności płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

PŁYTKA NAZĘBNA

Płytka nazębna to odkładający się na zębach miękki nalot, który można usunąć poprzez szczotkowanie. Niestety stosowanie samych płynów do płukania jamy ustnej nie wystarcza. W początkowej fazie nalot nie jest tak bardzo niebezpieczny, ale lekceważenie go może prowadzić do rozwoju próchnicy. Jego stopniowe osadzanie jest bardzo szkodliwy dla struktury zęba.

KAMIEŃ NAZĘBNY – USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO KRAKÓW

Kamień nazębny to już zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje nawet po kilkunastu godzinach od zaniechania szczotkowania. Najczęstszym miejscem jego odkładania są językowe części zębów siecznych dolnych i policzkowe powierzchnie zębów trzonowych górnych. Usuwanie kamienia nazębnego Kraków jest o wiele trudniejsze niż usuwanie płytki nazębnej, gdyż nie wystarcza już zwykłe szczotkowanie. Kamień nazębny może mieć kolor żółty, brązowy, brunatny, szary, a nawet czarny – w zależności od trybu życia, jaki prowadzi pacjent. Usuwanie kamienia nazębengo jak i płytki to efektywne zabiegi, ale zawsze przed rozpoczęciem konkretnej terapii oceniam stan zdrowia jamy ustnej pacjenta i stopień jego świadomości odnośnie metod ochrony i pielęgnacji zębów. Jeżeli dostrzegam, że pacjent ma problemy z utrzymaniem optymalnej higieny jamy ustnej, informuję go, jakie działania powinien podejmować, aby odpowiednio zadbać o swoje zęby i dziąsła.

Do oceny kondycji jamy ustnej stosuje się odpowiednie wskaźniki, tj.:

  • API (Aproximal Plaque Index) to najczęściej wykorzystywany wskaźnik, który polega na zbadaniu obecności płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych. Następnie określa się procentowo ile z tej przestrzeni jest zajęte przez płytkę. W celu uzyskania adekwatnego wyniku ilość przestrzeni z płytką dzieli się przez wszystkie badane przestrzenie i mnoży przez 100. Uzyskany w ten sposób wynik procentowy daje nam obraz higieny jamy ustnej.
  • Wskaźnik płytki bakteryjnej Pl. I. (Plaque index) pozwala ocenić stopień nasilenia płytki nazębnej w miejscach, z których najtrudniej ją usunąć – np. z okolic szyjki zęba. Wyniki podaje się w skali numerycznej od 0 do 3.
  • Wskaźnik higieny jamy ustnej OHI (Oral Hygiene Index) to najbardziej wnikliwy wskaźnik, oceniający zarówno stopień obecności nalotów, jak i kamienia nazębnego. Osobno otrzymuje się wskaźnik nalotu i wskaźnik kamienia, po czym zsumowane wyniki dzieli się przez liczbę badanych zębów, i wówczas otrzymujemy wskaźnik OHI.

PROCEDURY HIGIENIZACJI STOMATOLOGICZNEJ

Konsultacje

Masz pytania?

Umów się

na konsultacje

medyczną

LUB NAPISZ: