STOMATOLOGIA PRZYJAZNA DZIECIOM

Od najmłodszych lat warto zwracać uwagę na higienę jamy ustnej i odpowiednio o nią dbać. Dzieci nie są na tyle świadome, aby domagać się wizyt u dentysty, dlatego odpowiedzialność w tym przypadku spada na ich opiekunów. Wczesne wizyty w gabinetach dentystycznych sprawiają, że dzieci nabierają pewności siebie i szybciej oswajają się z takimi miejscami. Warto, więc na pierwsze kontrole wybrać się w okresie ząbkowania. Stomatolog może wtedy określić czy proces ten przebiega właściwie. Pierwsza wizyta jest bardzo ważna dla dziecka i decyduje o jego nastawieniu do kolejnej. Małe dzieci często i szybko zniechęcają się, a nawet najmniejszy ból może spowodować u nich traumę, więc atmosfera, w jakiej odbędzie się pierwsza wizyta jest kluczowa.

Zabiegi stomatologiczne dla najmłodszych pacjentów są odpowiednio dopasowane do specyfiki ich zębów. Dziedzina stomatologii, działająca w tym obrębie to pedodoncja. Skupia się ona głównie na profilaktyce i leczeniu pierwszych zębów, nazywanych mlecznymi, jak również zębów stałych w początkowej fazie rozwoju.

Jeśli odpowiednio zadbamy o zęby w dzieciństwie, będą one w przyszłości odporniejsze, zdrowsze i posłużą nam przez długie lata. Zachęcam, więc Państwa do jak najwcześniejszego zabierania swoich pociech na wizyty kontrolne, gdyż profilaktyka to najlepszy sposób, aby uchronić nasze dziecko przed takimi zabiegami jak leczenie kanałowe czy usuwanie zęba.

Pierwsza wizyta jest bardzo ważna dla dziecka i decyduje o jego nastawieniu do kolejnej.

ZABIEGI U NAJMŁODSZYCH

Najmłodszym pacjentom, którzy przychodzą do mojego gabinetu mogę – w zależności od przypadku – zaoferować takie zabiegi jak:

  • lakowanie zęba mlecznego;
  • lakowanie zęba stałego;
  • białe lub kolorowe wypełnienie zęba mlecznego;
  • usunięcie zęba mlecznego.

LAKOWANIE

Problem próchnicy dotyczy praktycznie 90% dzieci w Polsce, u których najbardziej narażone na jej działanie są zęby boczne. Naturalne głębokie bruzdy w zębach trzonowych i przedtrzonowych sprzyjają gromadzeniu się tam resztek pokarmu. Dodatkowo szkliwo w bruzdach jest znacznie cieńsze niż na powierzchni zęba, co wpływa na jeszcze szybszy rozwój bakterii i osłabienie jego struktury. Usunięcie nieczystości zalegających w bruzdach niekiedy bywa bardzo trudne i nie wystarczy już samo szczotkowanie. Najlepszym sposobem jest wówczas lakowanie, ponieważ dzięki uszczelnianiu bruzd specjalnym lakiem, można uchronić zęby przed rozwojem próchnicy.

Lakowanie zębów mlecznych można przeprowadzać u dzieci w wieku od 2 do 3 lat. Jest to zupełnie bezpieczny i bezbolesny zabieg, dlatego też może być dobrym pretekstem do wizyty adaptacyjnej. Zęby mleczne są znacznie bardziej podatne na próchnicę, dlatego też małe dzieci są stosunkowo częściej narażone na rozwój tej choroby. Po wykonaniu tego zabiegu ząb będzie miał pewnego rodzaju powłokę ochronną, która zabezpieczy go przed niszczącym wpływem bakterii. W przypadku lakowania zębów stałych wszystko zależy od pokazania się pierwszego zęba trzonowego, czyli szóstki. Zazwyczaj dotyczy to dzieci od 6 do 8 roku życia. Wraz z kolejnymi fazami rozwoju uzębienia kontynuuje się lakowanie. Zabiegowi temu poddawane są wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe, w zależności od częstotliwości ich wyżynania się.

Lakowanie polega na założeniu specjalnego laku szczelinowego na powierzchnię żującą zęba tak, aby pokrył on bruzdy. Wykonuje się je wyłącznie na zębach zdrowych, których nie zaatakowała jeszcze próchnica, dlatego też w pierwszej kolejności dentysta musi sprawdzić stan zdrowia zębów. Jeśli ząb kwalifikuje się do wykonania zabiegu, dentysta przed nałożeniem laku oczyszcza go odpowiednią szczoteczką, płucze wodą i osusza. Na tak przygotowany ząb na kilka minut nanosi się cienką warstwę preparatu, który ułatwia umocowanie laku. Po spłukaniu tej substancji i osuszeniu powierzchni zęba finalną czynnością jest założenie laku szczelinowego. Ma on konsystencję półpłynną, dzięki czemu z łatwością dostaje się do każdej bruzdy i ją uszczelnia. W celu utrwalenia preparatu naświetla się go specjalną lampą. Jest to zupełnie bezbolesny zabieg, który trwa kilka minut. Odpowiednio założony lak może posłużyć nawet przez kilka lat. Trzeba jednak pamiętać o wizytach kontrolnych, gdyż lak może się ścierać – wówczas konieczne jest dołożenie materiału uszczelniającego.

Każdy ząb jest ważny, zarówno stały, jak i mleczny. Nieleczenie zęba mlecznego jest poważnym błędem, który popełnia wiele osób. Jego przedwczesna utrata może powodować problem przy wybijaniu się nowego, stałego zęba, a to z kolei może prowadzić np. do powstania wady zgryzu.

WYPEŁNIANIE UBYTKÓW

Do zabiegów pedodoncyjnych zalicza się wypełnianie zęba mlecznego białym lub kolorowym materiałem. Stosowane przez dentystów kolorowe plomby są ciekawą alternatywą dla małych pacjentów, a ponadto stopniowo uwalniają one fluor, co zabezpiecza ząb przed nawrotem próchnicy.

FLUORYZACJA

Dodatkowym zabiegiem zabezpieczającym zęby przed próchnicą, który powinno się wykonać u dzieci – zwłaszcza przed 14 rokiem życia – jest fluoryzacja. Ma ona duże znaczenie w początkowej fazie rozwoju zębów, gdyż zabezpiecza je przed powstawaniem próchnicy i zapobiega niszczącym działaniom kwasów. Lakier fluorowy zwiększa także odporność zębów i dziąseł, przez co nie są one aż tak wrażliwe.

USUWANIE ZĘBA MLECZNEGO

Niekiedy bywa tak, że ząb zaatakowany przez próchnicę został przez nią wyniszczony w takim stopniu, iż nadaje się jedynie do usunięcia. Zabieg usuwania zęba mlecznego przeprowadzany jest pod znieczuleniem, aby nie wywierał na dziecku nieprzyjemnych wspomnień, które będą je zniechęcać do dalszych wizyt. Jednak przedwczesne usuwanie zębów mlecznych może niekorzystnie wpłynąć na rozwój zębów stałych i powodować przesuwanie się innych zębów w kierunku powstałych luk. W takim przypadku zaleca się zabieg wykonania tzw. utrzymywacza przestrzeni.

Zabiegi stomatologiczne przeznaczone dla dzieci są niezmiernie istotne. Liczy się nie tylko ich rodzaj, ale przede wszystkim sposób wykonania i to, w jakiej atmosferze przebiega wizyta. Im szybciej zdecydujemy się na odwiedzenie stomatologa, tym łatwiej będzie przełamać lęk naszej pociechy. Warto także pamiętać, że w okresie wymiany zębów, dzieci powinny odbywać wizyty kontrolne co 3–4 miesiące, wówczas będziemy mieli pewność, że ich rozwój przebiega prawidłowo.

Konsultacje

Masz pytania?

Umów się

na konsultacje

medyczną

LUB NAPISZ: