Leczenie stomatologiczne często jest złożonym i długotrwałym procesem, w którym liczy się przede wszystkim efekt końcowy i jego jak najdłuższe utrzymanie. Zatem, żeby dobrać odpowiedni plan leczenia i tym samym osiągnąć zamierzony cel, stomatolog opiera się o wywiad z pacjentem oraz specjalistyczne badania.

Pierwsza wizyta konsultacyjna jest kluczowa w planowaniu leczenia dentystycznego. Każdy lekarz odznacza się innym podejściem do pacjentów i chociaż procedury zabiegowe często są do siebie podobne, leczenie może przebiegać na różne sposoby. Na początku ważna jest ocena higieny jamy ustnej pacjenta, co pozwala określić rokowania oraz istotę zastosowania danego planu leczenia.

Pierwsza wizyta zawsze bywa stresująca, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do Pacjenta. Zbudowanie relacji opartej na zaufaniu zawsze stawiam na pierwszym miejscu.

PRAWIDŁOWA DIAGNOZA

Najważniejsze są wstępne badania, bazujące głównie na oględzinach jamy ustnej, oraz wywiad lekarski. Pozwalają one określić poziom higieny jamy ustnej i jej ogólny stan. Dentysta potrafi zauważyć ubytki nawet bez specjalistycznych badań i ocenić ogólną kondycję każdego zęba z osobna. W stomatologii wykorzystuje się różnego rodzaju precyzyjne badania oraz parametry, które określają daną sytuację zdrowotną. Przykładem może być ocena higieny jamy ustnej wyrażana za pomocą następujących wskaźników:

  • API (Aproximal Plaque Index) to najczęściej wykorzystywany wskaźnik, za pomocą którego badana jest obecności płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych. Następnie określa się procentowo ile z tej przestrzeni jest zajęte przez płytkę. W celu uzyskania adekwatnego wyniku ilość przestrzeni z płytką dzieli się przez wszystkie badane przestrzenie i mnoży przez 100. Uzyskany w ten sposób wynik procentowy daje nam obraz higieny jamy ustnej.
  • Wskaźnik płytki bakteryjnej Pl. I. (Plaque index) pozwala ocenić stopień nasilenia płytki nazębnej w miejscach, z których najtrudniej ją usunąć – są to np. okolice szyjki zęba. Wyniki podaje się w skali numerycznej od 0 do 3.
  • Wskaźnik higieny jamy ustnej OHI (Oral Hygiene Index) to najbardziej wnikliwy wskaźnik, oceniający zarówno stopień obecności nalotów, jak i kamienia nazębnego. Osobno otrzymuje się wskaźnik nalotu i wskaźnik kamienia, po czym zsumowane wyniki dzieli się przez liczbę badanych zębów – wówczas otrzymujemy wskaźnik OHI.

Bazując na takich wskaźnikach, można ocenić kondycję jamy ustnej, a także dowiedzieć się wiele o nawykach żywieniowych pacjenta i o tym, w jakim stopniu dba on o higienę. W ten sposób, jako dentysta wiem, czy konieczny będzie w danym przypadku instruktaż o czynnościach pozwalających zadbać o zdrowy i śnieżnobiały uśmiech.

WYWIAD LEKARSKI

Istotną kwestią jest również wywiad lekarski z Pacjentem. Dla stomatologa jest to cenne źródło informacji o ogólnym zdrowiu leczonego, o tym, jakim zabiegom był wcześniej poddawany, jak sam dba o kondycje jamy ustnej i jaki prowadzi styl życia. Rozmowa nie tylko pomaga stomatologowi ustalić kilka ważnych faktów, ale również daje możliwość do nawiązania kontaktu, a przy tym zbudowania – bardzo ważnej podczas leczenia – relacji lekarz–pacjent. Na przykładzie moich Pacjentów, mogę stwierdzić, jakie podejście mają do niektórych zabiegów – czy pojawiają się u nich objawy dentofobii – oraz czy konieczny będzie instruktaż odnośnie dbania o higienę jamy ustnej. Mogę również dobrać najlepsze znieczulenie, jeżeli takie jest konieczne. Zatem wywiad jest podstawą do precyzyjnego dobrania indywidualnego planu leczenia.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, dzięki którym można dokładnie ocenić stan jamy ustnej, struktur wewnętrznych zębów, dziąseł i kości szczęki. Przy planowaniu większości zabiegów z zakresu chirurgii, endodoncji, protetyki, pedodoncji itd., konieczne jest wykonanie precyzyjniejszych badań, dzięki którym można ocenić stan wewnętrznych struktur zębów i zaplanować odpowiednie etapy w leczeniu. Jeśli zauważalne są konkretne ubytki, które wymagają dłuższego i skomplikowanego leczenia, np. leczenia kanałowego, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG.). Dzięki temu uzyskujemy pełny obraz wewnętrznych struktur zęba, ułożenie i długość jego kanałów, co pozwala dobrać odpowiedni sposób leczenia. Do wykonywania zdjęć służą specjalne aparaty rentgenowskie i tomograficzne. Obecnie są wyposażone w odbiornik cyfrowy – a nie, tak jak dawniej w kliszę – który umożliwia uzyskanie RTG. zaraz po jego wykonaniu. W ten sposób mamy możliwość obróbki graficznej zdjęcia i zwiększania oraz zmniejszenie zastosowanej dawki promieniowania, co jest najkorzystniejsze z perspektywy Pacjenta. Będąc doświadczonym stomatologiem, mam świadomość tego, że niektórych schorzeń i zmian w jamie ustnej nie można zauważyć na pierwszy rzut oka.

Po wykonaniu wszystkich badań otrzymuję obraz jamy ustnej Pacjenta. Wiem ile zębów wymaga leczenia, jakie  są to przypadki, które terapie najlepiej zastosować i jak długo będzie trwało leczenie. Pacjent powinien być świadomy wszystkich działań z zakresu leczenia, jak również znać stan zdrowia swoich zębów i metody, które pozwolą mu o nie zadbać. Z doświadczenia wiem, że nawiązanie odpowiedniej relacji lekarz–pacjent na tym etapie często decyduje o efekcie końcowym. Rozpisanie całego planu leczenia usprawnia moją pracę i przygotowuje Pacjenta do każdego etapu terapii. Wszystkie działania konsultuję z Pacjentem, tak, aby miał on pełną świadomość przebiegu wykonywanego zabiegu – odpowiadam na pytania i nie pozostaję obojętna na jego uwagi, dzięki czemu tworzy się odpowiednia więź, która zapewnia leczonemu wsparcie terapeutyczne, a także pełny komfort leczenia.

Pierwsza wizyta zawsze bywa stresująca, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do Pacjenta. Zbudowanie relacji opartej na zaufaniu zawsze stawiam na pierwszym miejscu. Natomiast dzięki mojemu doświadczeniu, wiedzy i wykorzystywaniu nowych technologii, mogę zagwarantować Państwu bezpieczeństwo leczenia, pełną skuteczność terapii i dużo uśmiechu.

Konsultacje

Masz pytania?

Umów się

na konsultacje

medyczną

LUB NAPISZ: