ZABURZENIA CZYNNOŚCIOWE STAWU SKRONIOWO - ŻUCHWOWEGO

STAW SKRONIOWO – ŻUCHWOWY

Budowa każdego z układów w organizmie człowieka jest skomplikowana. Poznanie całej anatomii ludzkiego ciała wymaga wiele czasu i pracy. Jednak dzięki naukowcom możemy – w miarę naszych możliwości i potrzeb – dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy na temat funkcjonowania naszego organizmu. Każdy, nawet najmniejszy element ma swoje przeznaczenie i działa na podstawie pewnego „mechanizmu”. Tak jest również w przypadku zębów człowieka, a dokładnie całej czaszki i jej części składowych. Ważne jest, aby odpowiednio zadbać o kondycję i higienę naszego ciała – włącznie z jego najmniejszymi partiami. Dbając o jamę ustną, najczęściej zwraca się uwagę głównie na zęby, dziąsła i język. Jednak i w tym przypadku ważny jest cały system.

Czy zastanawiali się Państwo, na jakiej zasadzie odbywają się tak podstawowe czynności, jak jedzenie czy picie? Dzięki zębom możemy rozdrobnić pokarm i połknąć go, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspólna praca kości i stawów znajdujących się w dolnej części naszej czaszki.

Należy pamiętać, że tylko troska o wszystkie elementy budujące strukturę naszego organizmu może zapewnić nam całkowite zdrowie i odpowiednie samopoczucie.

ANATOMIA 

Zęby ludzkie są umiejscowione w zębodołach znajdujących się w łukach zębodołowych żuchwy i szczęki.

Szczęka zbudowana jest z dwóch zrośniętych ze sobą kości, które stanowią część czaszki. Dzięki wyrostkom znajdującym się w kościach posiadamy m.in. podniebienie twarde. Kość wyrostka zębodołowego szczęki jest miększa od kości żuchwy i ma to duże znaczenie, gdy konieczne jest zastosowanie implantu. Z kolei żuchwa zbudowana jest z trzonu, kąta żuchwy i gałęzi żuchwy. To pojedyncza, ruchoma kość usytuowana w dolnej części czaszki. Ma niezwykle ważne zadane, ponieważ w całości jest odpowiedzialna za zamykanie i otwieranie ust. Łączy się z czaszką dwoma stawami skroniowo-żuchwowymi. Od tego systemu uzależniona jest zdolność picia, jedzenia, mówienia, a nawet uśmiechania się. Praca żuchwy odbywa się na zasadzie ruchu obrotowego – który otwiera usta na szerokość 1–2 cm – oraz tzw. ruchu saneczkowego, dzięki któremu możliwe jest wysuwanie żuchwy do przodu. Ważne jest więc, aby wszystkie mięśnie i wiązadła z tego obszaru były zdrowe i funkcjonowały bez zarzutów. Okazuje się jednak, że schorzenia dotykają także tych elementów i utrudniają życie wielu Pacjentom. Jeśli stan stawu jest odmienny od normalnego, pojawiają się zaburzenia w jego pracy. Odpowiednie funkcjonowanie stawu jest bardzo istotne, gdyż od tego zależy m.in. przesuwanie żuchwy w odpowiednich kierunkach – góra, dół i bok – co pozwala np. na przeżuwanie pokarmu.

PODŁOŻE ZABURZEŃ I KONSEKWENCJE

Zaburzenia czynnościowe stawu skroniowo-żuchwowego mogą mieć różne podłoże. Począwszy od zaburzeń w budowie i rozwoju zębów aż po problemy na tle psychicznym. Czynniki te prowadzą zazwyczaj do nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni w okolicach żuchwy. Są one odpowiedzialne za:

 • unoszenie się i opuszczanie żuchwy;
 • wysuwanie się i cofanie żuchwy;
 • poruszanie się żuchwy na boki.

Zaburzenia czynnościowe stawu mogą powodować:

 • bóle mięśni twarzy;
 • wady rozwojowe, np. zmianę kształtu twarzy;
 • zaburzenia wewnątrz czaszki, np. trzaski,
 • zbaczanie żuchwy i problemy w żuciu twardych pokarmów, odgryzaniu większych kęsów czy nawet w ziewaniu;
 • bóle głowy;
 • przewlekłe schorzenia mogące prowadzić nawet do depresji.

Dentysta w celu zbadania podłoża zaburzeń, przeprowadza w trakcie wizyty wstępne oględziny zębów, mięśni twarzy i głowy oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Dokładniejsze informacje można uzyskać dzięki badaniom palpacyjnym stawu i mięśni. Polegają one na zagryzaniu i rozluźnianiu zębów przez Pacjenta, dzięki czemu dentysta może sprawdzić bolesność na dotyk i ruch.

W prawidłowym funkcjonowaniu stawu może przeszkadzać przyrost objętości mięśni. Dochodzi do niego, gdy pacjent zgrzyta zębami lub ciągle je zaciska – może to mieć podłoże nerwowe. W dodatku tak niepozorne nawyki, jak obgryzanie paznokci, przygryzanie policzków czy długopisu również wpływają na niewłaściwy rozwój mięśni. Ciągłe wykonywanie takich czynności daje rezultaty podobne do wysiłku fizycznego na siłowni, tylko w tym przypadku dotyczy to mięśni usytuowanych w obrębie jamy ustnej. Przez to stają się one bardziej rozbudowane, co powoduje intensywniejsze zaciskanie, ścieranie oraz zgrzytanie zębami u Pacjenta, a w konsekwencji prowadzi to do zbędnego przyrostu masy mięśniowej. Zauważalna jest wtedy rozbudowa dolnej części twarzy, w wyniku czego, przybiera ona kwadratowy kształt. Zgrzytanie i zaciskanie zębów wpływa niekorzystnie na rozwój mięśni i niszczy strukturę zęba. Ścieranie zębów może powodować przebarwienie oraz ubytek tkanek zęba w okolicy dziąsła, jak również szare zabarwienie brzegu siecznego górnych jedynek. Wówczas mogą być potrzebne zabiegi uzupełniające ubytki, tj. wypełnienia materiałem kompozytowym, licówki czy odbudowa korony. Należy zaznaczyć, że samo zgrzytanie i zaciskanie zębów ma najczęściej podłoże psychiczne, dlatego też Pacjent musi zmienić swoje nawyki, spróbować poradzić sobie ze stresem bądź nawet – w poważniejszych przypadkach – zacząć przyjmować leki.

Inną przyczyną komplikacji może być usunięcie zęba i pozostawienie po nim luki. Nieodbudowanie struktury brakującej korony powoduje przeciążanie zębów, które przejęły jej zadania. Takie nierównomierne rozłożenie pracy wywołuje nadmierne wykorzystywanie mięśni, które ulegają wtedy większemu przyrostowi. Istotne jest, aby nie lekceważyć takich sytuacji i strać się korygować braki w uzębieniu.

Schorzenia mogą pojawić się również w sytuacji, gdy zęby mające obniżoną wysokość, powodują nieprawidłową pracę mięśni, wynikającą z nieodpowiedniej długości, a właściwie skrócenia mięśnia w spoczynku. Dochodzi do tego zazwyczaj, gdy ząb odbudowany przez dentystę nie ma odpowiedniej wysokości bądź uległ starciu podczas zgrzytania. Również w tym przypadku mięśnie zaczynają pracować zupełnie inaczej, co powoduje ich przyrost.

LECZENIE ZABURZEŃ

W sytuacji, gdy przyrost mięśni jest spowodowany brakami w uzębieniu bądź też nieodpowiednią wysokością zęba, konieczne są zabiegi dentystyczne, które uzupełnią braki w jamie ustnej. Mogą to być:

 • licówki, czyli niewielkiej grubości płytki porcelanowe, przytwierdzane do przedniej powierzchni zęba w celu dokonania drobnej korekty ustawienia zębów i poprawy ich estetyki. Każdy pacjent przechodzi indywidualne badanie zgryzu, które pozwala dobrać odpowiedni rodzaj licówki;
 • wkłady koronowe służą do odbudowy ubytków korony – głównie zębów bocznych. Wykonywane są z materiałów kompozytowych, porcelany, stopów metali nieszlachetnych oraz szlachetnych, a także z połączenia kilku materiałów, np. porcelany i złota;
 • implanty, czyli uzupełnienia stałe oparte na wszczepach śródkostnych;
 • mosty, których zastosowanie jest uwarunkowane obecnością zdrowych zębów za i przed luką w uzębieniu – są to tzw. zęby filarowe. Przypominają połączone trzy korony, z czego środkowa, z powodu braku zęba, nie jest podparta;
 • protezy, które uzupełniają większe braki w uzębieniu. Mogą być akrylowe, szkieletowe lub nakładkowe – ruchome bądź stałe.

Bóle i dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego mogą bardzo niekorzystnie wpływać na samopoczucie Pacjenta, dlatego też staram się motywować osoby z takimi problemami do walki z niewłaściwymi nawykami. Dbanie o higienę jamy ustnej jest oczywiście sprawą priorytetową, ale należy pamiętać, że tylko troska o wszystkie elementy budujące strukturę naszego organizmu może zapewnić nam całkowite zdrowie i odpowiednie samopoczucie. Zatem jeśli zauważą Państwo objawy związane z zaburzeniem czynnościowym stawu warto niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, ponieważ dzięki szybkiej reakcji będzie można zapobiec nieprzyjemnym zmianom.

MASZ PYTANIA? UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ MEDYCZNA

ZADZWOŃ: +48 666 666 987
LUB
NAPISZ: RECEPCJA@STOMATOLOGIATOMASZEWSKA.COM