Piękny wygląd to nie tylko smukła sylwetka, gładka cera i idealnie dobrana fryzura, ale także zdrowy i śnieżnobiały uśmiech. Zadbane i olśniewająco białe zęby zawsze były i będą największym atutem człowieka. Nic więc dziwnego, że zwiększamy w tej dziedzinie swoją świadomość i korzystamy z zabiegów estetycznych po to, aby nasz uśmiech był pełen naturalnego blasku.
Praktycznie codziennie spotykam się z problemem przebarwień, które są pewnego rodzaju barierą psychiczną dla moich pacjentów. W takich przypadkach ważne jest wykrycie przyczyny ich powstawania, postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego sposobu postępowania. Warto również pamiętać o tym, że wraz z upływem lat nasze zęby ciemnieją i tracą swój naturalny blask.
W stomatologii wyróżniamy dwa rodzaje przebarwień:
W przypadku przebarwień egzogennych naloty usuwa się dwiema metodami:
Skaling i piaskowanie to zabiegi, które wzajemnie się uzupełniają. Najczęściej wykonuję je podczas jednej wizyty, ponieważ dopiero wspólnie dają najlepsze rezultaty.
Istnieją dwa sposoby na wybielanie zębów żywych:
W przypadku wybielania ważne jest, aby zostało ono przeprowadzone pod kontrolą stomatologa. Przed rozpoczęciem należy zrobić odpowiednie badania, gdyż po ich wykonaniu łatwiej będzie wybrać najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodę terapii. W przypadku gdy stwierdzona zostanie próchnica, konieczne jest jej uprzednie wyleczenie.
W przypadku zęba leczonego kanałowo należy określić, jakim materiałem został wypełniony kanał. Aby uniknąć powstawania przebarwień stosuje się gutaperkę, która jest uszczelniana materiałem na bazie żywicy syntetycznej. W przypadku innych wypełnień zaleca się ich usunięcie i zastąpienie – dopiero wtedy można rozpocząć wybielenie zęba.
Cały proces może trwać od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy i polega na cotygodniowej wymianie materiału wybielającego, który jest założony do wnętrza zęba. Wybielanie zębów Kraków jest kontynuowane do momentu, gdy wybielany ząb stanie się nieco jaśniejszy od zęba jednoimiennego (np. jeśli wybielana jest „dwójka” to powinna ona mieć kolor zbliżony do „dwójki” strony przeciwnej, ponieważ zęby w obrębie łuku różnią się kolorami – np. kły, czyli „trójki” są naturalnie ciemniejsze od pozostałych zębów). Proces wybielania nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Jeśli nie zostanie zachowana ta zasada, zwiększy się ryzyko tzw. resorpcji (zaniku zęba). W takim wypadku ząb może zostać tak uszkodzony, że konieczne będzie jego usunięcie.
Gdy ząb zostanie już wybielony, zakłada się do niego specjalny preparat neutralizujący materiał wybielający, co pomoże zapobiec resorpcji. Ważne jest, aby wybielony ząb był kontrolowany w zaleconym przez lekarza okresie, w odpowiednich odstępach czasowych (w początkowym okresie wizyty powinny być częstsze).
Efekty procesu wybielania są trudne do przewidzenia. Jednak przyjmuje się, że mogą utrzymywać się od 6 miesięcy do kilku lat. W wyniku wybielania zębów, przez pewien czas zęby mogą być nadwrażliwe, ale ich odporność na uszkodzenia jest niezmieniona. Ważne jest, aby zaraz po wybielaniu unikać barwiących pokarmów i napoi. W tym okresie należy stosować tzw. białą dietę.