1c
1b
1e

Rozległy pierwotny ubytek w zębie 14 (kl II OD) można było odbudować z zastosowaniem techniki stempla. Technika stempla wyjściowo służyła odbudowie ubytków klasy I (wyłącznie na powierzchniach zgryzowych) ale jej niewielka modyfikacja (założenie formówki przed opracowaniem ubytku i pobranie stempla z formówką) umożliwiła jej zastosowanie w ubytku klasy II.

Wypełnienie biomimetyczne wykonano biokompatybilnym materiałem Enamel EF2. Charakteryzację wykonano podbarwiaczem tej samej firmy w kolorze Brown 2.

Fot 1
Fot 2
Fot 3

Dzisiaj trochę estetyki.
Pacjentka zgłosiła się w celu wybielenia zębów. Wyjściowy kolor to 2M1 wg kolornika VITA Toothguide 3D-MASTER®. W wyniku wybielania gabinetowego lampą BEYOND POLUS ADVANCED uzyskano kolor 1M1.

Na zdjęciu środkowym widać porównanie koloru zębów po wybieleniu do wyjściowego koloru kolornika. Zdjęcia po wybielaniu wykonane przed usunięciem zabezpieczenia dziąseł.

4a
4c

Pacjent zgłosił się do gabinetu w celu zamknięcia diastemy miedzy zębami 11 i 12. Zęby odbudowano tymczasowo (wykonano Mock-up), skorygowano zgodnie z sugestiami pacjenta i po akceptacji odbudowano materiałem Enamel HRi w kolorze UE1 i UD3.

BM 15P
BM 15

Standardem w naszym gabinecie jest przeprowadzanie pełnej diagnostyki pacjenta przed rozpoczęciem leczenia więc zawsze prosimy pacjentów o wykonanie zdjęcia ortopantomograficznego – OPG (błędnie nazywanego przez wielu dentystów zdjęciem panoramicznym, które już od wielu lat nie jest wykonywane). Na jego podstawie można wykryć ubytku na powierzchniach stycznych (międzyzębowych), przewlekłe stany zapalne w kości, zmiany nowotworowe w kościach i zatokach oraz stan po leczeniu kanałowym.

Pacjent zgłosił się do leczenia zachowawczego. Na OPG widać rozrzedzenie struktury kostnej wokół korzenia prawej górnej piątki. Widać również niedopełnione kanały korzeniowe. Obecność zmiany okołowierzcholkowej świadczy o toczącym się stanie zapalnym, a brak objawów bólowych o tym, że jest on przewlekły. Taki stan zapalny często ulega zaostrzeniu, co oznacza, ze pacjent zaczyna nagle odczuwać bardzo silny ból i często zaczyna puchnąć. W takim wypadku niestety przez stan zapalny nawet znieczulenie nie działa, ponieważ jest rozkładane przez środowisko stanu zapalnego, które jest kwasowe. Aby uniknąć tych niemiłych powikłań należy ponownie leczyć każdy ząb ze zmianą okołowierzchołkową.

Po prawej stronie widoczne zdjęcie zęba po leczeniu kanałowym wykonanym w Stomatologia Tomaszewska. Ząb na kolejnej wizycie został odbudowany wypełnieniem biomimetycznym.

FB6a (1)
FB6b

Wybielanie zębów lampą daje szybszy efekt niż wybielanie domowe. Zmiana koloru z wyjściowego odcienia 3R1,5 na 2M2. Czas wybielanie około 90 minut.

BA 36 L
BA 36P

Ząb 36 z nieodnalezionym jednym z kanałów mezjalnych i niedopełnionym drugim. Wokół korzenia mezjalnego (po lewej stronie) widoczna zmiana okołowierzchołkowa (ciemniejszy obszar wokół najniższej części korzenia).

Ten sam ząb po leczeniu kanałowym w Stomatologia Tomaszewska – widoczne dokładne wypełnienie trzech kanałów korzeniowych na pełną długość roboczą. Ząb przed odbudową protetyczną

Fot 1 (1)
Fot 2 (1)

Pacjent zgłosił się z powodu złamania lewego siekacza bocznego. Na pierwszym zdjęciu widać niedopełniony kanał korzeniowy (górna strzałka) i szczelinę złamania korony zęba (dolna strzałka). Widać również, że korzeń zęba jest długi, co przy współpracy z ortodontą umożliwi jego zachowanie w jamie ustnej. Po zakończeniu leczenia kanałowego zastosowano wkład z włókna szklanego i skierowano na ortodontyczne wydłużenie korony klinicznej. Po kilku miesiącach „wyciągania zęba z kości” można odbudować taki ząb.

DSC01430
DSC01434

Czyszczenie zębów daje nie tylko piękny efekt estetyczny. To przede wszystkim zdrowie zębów, dziąseł i kości!!!

DSC01587

Jak dobieramy kolor wypełnienia w Stomatologia Tomaszewska? Dokładnie tak :) Nie korzystamy z plastikowych kolorników tylko stosujemy najlepszy sposób odwzorowania koloru materiału: spolimeryzowany na zębie materiał.

DSC02152
DSC02162
DSC02160

Trzy ubytki (próchnica pierwotna) w sąsiadujących zębach można było łatwo i szybko wypełnić z zastosowaniem techniki stempla. Podbarwienia wykonano materiałem w kolorze Brown 2

DSC02169
DSC02166

Był ubytek wokół starego wypełnienia, a teraz go nie ma. Za to nowemu wypełnieniu nadano głębię stosując podbarwiacz w kolorze Brown 2 (Enamel) :)

FB13 Co dwie głowy to nie jedna, do trzy to nie dwie

Co dwie głowy to nie jedna, do trzy to nie dwie :) W Stomatologia Tomaszewska leczymy w powiększeniu. Dzięki temu możemy odbudować mikroanatomię zębów i wykonać wypełnienie biomimetyczne.

3d

Zęby nie są jednokolorowe. Aby uzyskać uzupełnienia protetyczne najbliższe naturze konieczne jest wykonanie ich z wielu kolorów porcelany. Na zdjęciu pięknie widać jak bardzo kolor szyjki zęba (części przydziąsłowej) może się różnić od koloru okolicy brzegu siecznego.

DSC01528
DSC01539
DSC01543

Pacjent zgłosił się z powodu odłamania wypełnienia w prawej górnej jedynce. Ząb odbudowano z zastosowaniem materiału Enamel (UE1 i UD5).

Zaraz po wykonaniu odbudowy jest ona delikatnie widoczna – niewielka różnica koloru jest spowodowana odwodnieniem zęba, które jest wynikiem braku dostępu śliny do zęba i jego osuszania podczas zabiegu. W przypadku wypełnień zębów przednich po 24-48 godzinach ząb się ponownie nawadnia i wtedy dopiero ocenia się ostatecznie kolor wypełnienia.

DSC01843
DSC01857
DSC01855

Technika stempla umożliwia szybkie odbudowanie zęba, który wcześniej nie był leczony, jest starty lub był odbudowany wypełnieniem biomimetycznym. W takim wypadku stempel pobiera się przed rozpoczęciem opracowywania ubytku. W przypadku ubytków na powierzchniach stycznych (pomiędzy zębami) konieczne jest specjalne przygotowanie stempli poprzez rozdzielenie zębów paskiem metalowym (ryc. 2). Następnie pobiera się stempel (Ryc. 3) i odbudowuje ząb w specjalny sposób.

DSC03111
DSC03107

Wbrew powszechnemu mniemaniu ubytki przyszyjkowe nie rozwijają się z powodu nieprawidłowego szczotkowania zębów tylko są spowodowane nieprawidłową pracą narządu żucia. W stomatologii nazywamy je ubytkami niepróchnicowego pochodzenia. Najczęściej spowodowane są abfrakcją – w trakcie żucia ząb się ugina w miejscu największej wypukłości – czyli szyki.

Pojawiają się w kłach (gdy występuje tzw. prowadzenie kłowe – czyli kontakt na „trójkach” podczas ruchu żuchwy w bok) lub w zębach przedtrzonowych i kłach (tzw. prowadzenie grupowe – czyli kontakt na „trójkach” i/lub „czwórkach” i/lub „piątkach” podczas ruchu żuchwy w bok). Ubytki spowodowane abfrakcją mogą się również zdarzać w innych zębach, szczególnie gdy występuje wada zgryzu.

W tym wypadku pacjentka zgłosiła się z ubytkami klinowymi (nazwa od kształtu bo mają kształt klina) w zębach przedtrzonowych i kłach (występowało u pacjentki prowadzenie grupowe). Na pierwszym zdjęciu widać wcześniej wypełniony ubytek klinowy w dolnej prawej „czwórce” i ubytek, który do wypełnienia w dolnej prawej „piątce”. Po odpowiednim przygotowaniu ubytek wypełniono i bardzo dokładnie wypolerowano. W przypadku wypełnień ubytków przyszyjkowych szczególnie ważne jest bardzo dokładne usunięcie nadmiarów wypełnienia i jego wygładzenie, ponieważ zalegające pod nawisem resztki jedzenia i samo wypełnienie bardzo szybko mogą spowodować stan zapalny dziąsła jak również wytworzenie się pod takim wypełnieniem próchnicy. Dlatego też często po zabiegu dziąsło jest rozkrwawione, szczególnie po wypełnieniu ubytków w bliskim jego sąsiedztwie.

2
1
4

Pacjentka zgłosiła się z celu wymiany niepełnowartościowego wypełnienia składającego się z dwóch sąsiadujących wypełnień w dolnej „siódemce” (zdjęcie pierwsze). We współczesnej stomatologii odchodzi się od tzw. naprawy wypełnień, czyli od wypełniania ubytku bez całkowitego usunięcia starego wypełnienia.

Obecnie wiemy, że jeśli nie usunie się całego wypełnienia/wypełnień z zęba można przeoczyć próchnicę znajdującą się poniżej. Dlatego też konieczne jest usunięcie całego materiału wypełniającego i wykonanie pojedynczego wypełnienia.

Tutaj rozpoczęto od znieczulenia pacjentki (miętowy żel znieczulający, znieczulenie komputerowe The Wand). Następnie usunięto oba wypełnienia i całą próchnicę znajdującą się pod spodem (drugie zdjęcie pokazuje ubytek po opracowaniu). Do odbudowy ubytku wykorzystano materiał GrandioSO i podbarwiacz Brown 2 (zdjęcie 3).

Na ostatnim zdjęciu widać dokładnie wypolerowane wypełnienie. Im lepiej wypolerowane wypełnienie tym mniej przylegania resztek pokarmowych i tym mniejsze ryzyko próchnicy wtórnej.

DSC01941
DSC01933
DSC01942

I kolejny dzień i kolejne wypełnienie 😉

Ząb wcześniej nie był leczony więc zabieg rozpoczęto od wykonania stempla. Po znieczuleniu pacjentki bananowym żelem, a następnie znieczuleniem komputerowym (The Wand), usunięto próchnicę i odbudowano ząb wypełnieniem biomimetycznym.

DSC01265
DSC01245

Czy stopień wybielenia zębów może sprawdzić tylko dentysta na wizycie? Nie. W niektórych przypadkach może to zrobić każdy. W tym przypadku wybielanie przeprowadzono przed wymianą korony w prawej górnej jedynce (lewa na zdjęciu) i wypełnienia w lewej górnej jedynce.

Przyglądając się obu tym zdjęciom można zauważyć różnicę w dopasowaniu korony i wypełnienia. Po wybielaniu korona jeszcze mniej pasuje kolorystycznie, a wypełnienie z prawie niewidocznego stało się dobrze widoczne (ciemne i szare).

1 (1)
2 (1)

Jedna, baaardzo długa wizyta a taka różnica. U pacjentki wykonano ponowne leczenie kanałowe, wybielanie lampą pojedynczego zęba i odbudowę materiałem Enamel.

DSC01520
DSC01526

Często ząb, który wydaje się idealny ma olbrzymi ubytek.

W tym wypadku pacjentka nie zauważyła nawet niewielkiego ukruszenia ściany dystalnej (znajdującej się bliżej gardła). Po usunięciu jednak szkliwa (zewnętrznej warstwy zęba) okazało się, że bardzo duża część zębiny (wewnętrznej warstwy) jest zajęta przez próchnicę. W tym wypadku wykonanie wypełnienia zajęło około 90 minut. Wykonano je materiałem Enamel EF1. Podbarwienia wykonano materiałem Brown 2.

DSC02903
DSC02906

Kolejna idealnie dopasowane wypełnienie biomimetyczne wykonane z wykorzystaniem techniki stempla. Na zdjęciu widać niewielką ilość krwi – w trakcie polerowania wypełnienia zdarto z dziąsła nabłonek.

1 (2)
2 (2)

Interesowało Państwa kiedyś jak wygląda trójkanałowa „czwórka”? Ano tak! :)

Pacjent zgłosił się z powodu bólu zęba „na ciepło”.Rozpoczęto od usunięcia starego wypełnienia, a następnie usunięto całą zawartość kanałów i odnaleziono dwa kanały główne i nisko oddzielający się trzeci kanał. Jest to bardzo rzadko spotykane znalezisko, którego nie dało się znaleźć bez mikroskopu i wprawnego oka operatora :)

Na pierwszym zdjęciu widoczne są jeszcze niedopełnione kanały w zębie sąsiednim i wypełnione na pełną długość roboczą na zdjęciu drugim, ale o tym innym razem 😉