Na utrzymanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej składa się kilka czynności, których wykonywanie pozwala zachować zdrowy i śnieżnobiały uśmiech. Warto przestrzegać reguł dotyczących systematycznego szczotkowania zębów oraz języka, a także wyposażyć się w płyn do płukania jamy ustnej czy nić dentystyczną.
Wiele osób przychodzących do mojego gabinetu skarży się, że po szczotkowaniu ich zęby nie są idealnie gładkie i sprawiają wrażenie niedoczyszczonych. Może to być wynikiem nieznajomości skutecznych technik czyszczenia lub źle dobranych przyborów. Niedoczyszczone zęby narażone są na działanie szkodliwych bakterii, które niszczą ich szkliwo i często doprowadzają do próchnicy. Aby chronić moich pacjentów, staram się uświadamiać im, jak ważna jest higiena jamy ustnej, a w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących zmian, zalecam zabiegi z zakresu higienizacji Kraków, czyli usuwania kamienia nazębnego oraz nalotów.
Powszechnie zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, ale nie zawsze jest to możliwe. Dla optymalnej higieny jamy ustnej należy robić to obowiązkowo dwa razy dziennie. Rano, w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust, który wytwarza się w nocy, a także wieczorem, aby usunąć nieczystości, które nagromadziły się w ciągu dnia.
Najodpowiedniejszą w użyciu jest szczoteczka średnio-twarda i jeżeli stomatolog nie zaleci innej, najrozsądniej jest wybrać właśnie ten typ. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać około 2 minut, niezależnie czy wykonujemy je szczoteczką elektryczną, czy manualną.
To, w jakiej kondycji jest jama ustna mojego pacjenta, decyduje o stopniu zaawansowania terapii, którą stosuję. Priorytetem są badania, dzięki którym mogę stwierdzić, jaki jest jej ogólny stan i wówczas dobrać odpowiednie zabiegi. Najczęściej pierwszym krokiem jest zbadanie obecności płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
Płytka nazębna to odkładający się na zębach miękki nalot, który można usunąć poprzez szczotkowanie. Niestety stosowanie samych płynów do płukania jamy ustnej nie wystarcza. W początkowej fazie nalot nie jest tak bardzo niebezpieczny, ale lekceważenie go może prowadzić do rozwoju próchnicy. Jego stopniowe osadzanie jest bardzo szkodliwy dla struktury zęba.
Kamień nazębny to już zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje nawet po kilkunastu godzinach od zaniechania szczotkowania. Najczęstszym miejscem jego odkładania są językowe części zębów siecznych dolnych i policzkowe powierzchnie zębów trzonowych górnych. Usuwanie kamienia nazębnego Kraków jest o wiele trudniejsze niż usuwanie płytki nazębnej, gdyż nie wystarcza już zwykłe szczotkowanie. Kamień nazębny może mieć kolor żółty, brązowy, brunatny, szary, a nawet czarny – w zależności od trybu życia, jaki prowadzi pacjent.
Usuwanie kamienia nazębengo jak i płytki to efektywne zabiegi, ale zawsze przed rozpoczęciem konkretnej terapii oceniam stan zdrowia jamy ustnej pacjenta i stopień jego świadomości odnośnie metod ochrony i pielęgnacji zębów. Jeżeli dostrzegam, że pacjent ma problemy z utrzymaniem optymalnej higieny jamy ustnej, informuję go, jakie działania powinien podejmować, aby odpowiednio zadbać o swoje zęby i dziąsła.
Do oceny kondycji jamy ustnej stosuje się odpowiednie wskaźniki, tj.:
Ten profesjonalny zabieg pomaga usunąć złogi kamienia nazębnego. Można go wykonać za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Skaler generuje drgania z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę, a przyłożenie jego drgającej końcówki do powierzchni zęba powoduje rozbijanie kamienia, dzięki czemu można go z łatwością usunąć wypłukując wodą. Jest to zabieg praktycznie bezbolesny, ale może czasami powodować uczucie dyskomfortu i krwawienie dziąsła. Na szczęście błona śluzowa regeneruje się bardzo szybko i po krwawieniu nie pozostają żadne ślady. Częstość wykonywanie tego zabiegu dobierana jest przez stomatologa i może być uzależniona od nawyków żywieniowych pacjenta, odkładania się śliny oraz nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Ogólne zalecenia to wykonanie skalingu 1-2 razy do roku, a w trudniejszych przypadkach nawet od 3 do 6 razy.
Jest to zabieg usuwania drobin kamienia nazębnego, osadów i przebarwień za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. piaskarki, i odpowiednich środków chemicznych. Piaskowanie najczęściej wykonywane jest u osób mających problem z osadem nazębnym. Zaleca się je również, jako zabieg uzupełniający po skalingu. Przebarwienia usuwa się strumieniem wody o odpowiednim ciśnieniu, wspomaganym specjalnymi substancjami oczyszczającymi, tj. wodorowęglan sodu. Dla lepszego i trwalszego efektu po wykonaniu piaskowania nakłada się na zęby tzw. płynne szkliwo, które remineralizuje naturalne szkliwo. Jest to bezbolesny zabieg, trwający od 15 do 25 minut. Powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, zaś u palaczy, osób z aparatami ortodontycznymi i u osób pijących bardzo duże ilości kawy, zaleca się jego stosowanie co 4 miesiące.
Korzyści, jakie niesie ze sobą piaskowanie to:
Po skończonym zabiegu trzeba pamiętać o tzw. białej diecie, która wspomaga utrzymanie idealnego efektu. Przez 48 godzin po wykonaniu piaskowania nie można pić ciemnych napojów, np. kawy, herbaty, coca-coli czy mocno barwiących soków – tj. porzeczkowy.
Wykonywane jest za pomocą specjalnych szczotek wprowadzanych w ruch wysokoobrotowy bądź pasków ściernych oraz specjalnej pasty polerskiej, której ziarnistość jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta. Temu zabiegowi poddaje się zęby po skalingu lub piaskowaniu.
To ostatni z zabiegów higienizacji jamy ustnej. Wykonuje się ją w celu zabezpieczenia powierzchni zęba, a przy tym całej jego struktury, specjalnym lakierem zawierającym chlorheksydynę i związki fluoru. Ma to zapobiegać powstawaniu próchnicy i zwiększyć odporność zębów na działanie kwasów. Dodatkowym atutem Fluoru jest to, że często hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej. Stosując lakier fluorowy można uodpornić zęby na nadwrażliwość pozabiegową. Procedura ta jest bardzo istotna dla dzieci do 14 roku życia, kiedy ich zęby są jeszcze w fazie wzrostu. Dzięki fluoryzacji można:
Istnieją dwa rodzaje fluoryzacji:
Ważne jest, aby nie przedawkować fluoru, gdyż jego nadmiar może szkodzić zębom, powodując zniszczenie szkliwa, przebarwienia, zatrucie, a nawet niedoczynność tarczycy. Dlatego też kompetentny stomatolog wie dokładnie, jaką metodę dobrać do danego przypadku, aby nie zaszkodzić.
Każdy z pacjentów odwiedzających mój gabinet ma inne predyspozycje do stopnia osadzania się kamienia nazębnego. W głównej mierze determinują to czynniki, tj.: dieta, palenie tytoniu, ilość spożywanej kawy lub herbaty oraz zawartość soli mineralnych w ślinie. Zabieg higienizacji (czyli usuwania kamienia nazębnego i nalotów) powinno przeprowadzać się co pół roku, a u niektórych osób nawet, co trzy miesiące. Zatem prawidłowe i odpowiednio częste szczotkowanie zębów jest priorytetem i kluczem do utrzymania właściwej higieny w jamie ustnej.