CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA KRAKÓW, DOBRY CHIRURG STOMATOLOG

SZEROKIE ZASTOSOWANIE W LECZENIU

Chirurgia stomatologiczna jest jedną z gałęzi stomatologii – dającą wiele możliwości leczenia chorób zębów oraz dziąseł. Terapia opiera się głównie na zabiegach operacyjnych jamy ustnej i okolic przyległych. Postępowanie chirurgiczne często wspomaga inne obszary stomatologii m.in. protetykę czy endodoncję. Metody wykorzystywane w chirurgii stomatologicznej Kraków są przede wszystkim oparte na najnowszych technologiach, dlatego wymagają dużej wiedzy i doświadczenia dentysty.

Dobry chirurg stomatolog

Procedury chirurgii stomatologicznej dają wiele możliwości wyleczenia nawet bardzo zaawansowanych i ciężkich chorób zębów i dziąseł. Podstawę stanowią zabiegi usuwania zębów, których dentysta nie jest już w stanie wyleczyć zachowawczo. Rozwój technologii oraz ciągłe pogłębianie wiedzy sprawiło, że w zakresie chirurgii stomatologicznej pojawiło się wiele innych metod leczenia schorzeń całej jamy ustnej. Są to m.in.: odbudowa kości, podniesienie dna zatoki, wszczepianie implantów, chirurgiczne wydłużenie korony zęba czy leczenie nowotworów jamy ustnej.

Mam świadomość, że złożoność zabiegów wywołuje niekiedy pewne obawy, dlatego stawiam na zaufanie i indywidualne podejście do każdego pacjenta, wnikliwie badam dany przypadek i dobieram do niego najlepszy sposób leczenia.

PROCEDURY ZABIEGOWE:

 • usunięcie zęba stałego, mlecznego lub mądrości;
 • chirurgiczne usunięcie zęba lub korzenia z zębodołu. Polega na nacięciu dziąsła, odseparowaniu zęba od otaczających tkanek i wyciągnięciu go z zębodołu z użyciem różnego rodzaju narzędzi;
 • nacięcie ropnia z drenażem, czyli wyprowadzenie ropy na zewnątrz powstałej zmiany;
 • Decapuchonnement, czyli wycięcie śluzówki w utrudnionym wyrzynaniu zęba;
 • zastosowanie biomateriału do regeneracji kości po usunięciu zęba;
 • podniesienie dna zatoki szczękowej;
USUNIĘCIE ZĘBA

Usuwanie zębów Kraków, usuwanie 8

Usuwanie chorego zęba, którego nie można już wyleczyć, jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych zabiegów, który najczęściej kojarzony jest z wizytą u dentysty. Niekiedy jest to już jedyne rozwiązanie, pozwalające zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji. Przeprowadza się go za pomocą odpowiednich narzędzi, tj.: kleszcze, które umożliwiają schwytanie zęba oraz przez rozkołysanie oddzielnie go od kości szczęki i wiązadeł. Wszystko odbywa się pod wcześniej wykonanym znieczuleniem, które pozwala zniwelować ból podczas zabiegu oraz po jego zakończeniu. W takich przypadkach liczy się precyzja i płynność wykonywanych przez stomatologa czynności.
Czasem podejmuje się decyzję o usunięciu zęba mlecznego, stałego oraz mądrości. Może być to spowodowane wdaniem się infekcji w tkanki i kości otaczające ząb, pojawieniem się poważnych i  nieustępujących stanów zapalnych, które najczęściej spowodowane są próchnicą, jak również koniecznością przygotowania jamy ustnej do korekty zgryzu.
Należy pamiętać, że po usunięciu zęba miejsce, które po nim zostało jest wrażliwe i dlatego należy o nie odpowiednio zadbać, a także pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej.

PODNIESIENIE DNA ZATOKI SZCZĘKOWEJ

Często zdarza się tak, że po utracie zębów następuje również zanik kości. Szczególnie wrażliwy na takie zmiany jest łuk górny, gdyż nawet po niedługim czasie mogą one pojawić się  w strukturze kości, niepozwalając na zastosowanie wszczepów śródkostnych czy implantów. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, który można przeprowadzić na dwa różne sposoby:

 • metodą otwartą – najpierw za pomocą odpowiedniego sprzętu wykonuje się otwór w kości otaczającej zatokę, następnie oddziela się od kości błonę śluzową i w powstałe miejsce wkłada się kość lub materiał kościozastępczy.
 • metodą zamkniętą – w trakcie zabiegu należy delikatnie „przewiercić się” przez miejsce, w którym znajdowały się zęby, a następnie „upchnąć” kość wokół tego miejsca i powyżej.

Przed wykonaniem takiego zabiegu każdy Pacjent otrzymuje ode mnie konkretne zalecenia. Niekiedy może to być konieczność stosowania specjalnych płukanek bądź past.

REGENERACJA DZIĄSEŁ

Leczenie chirurgiczne sprawdza się również, gdy następuje recesja dziąseł, która polega  na odsuwaniu się dziąsła i zębów. Dochodzi wtedy do zmian wpływających na estetyczny wygląd zębów. Korzeń zostaje odsłonięty, tracąc tym samym naturalną ochronę, którą było dziąsło i kość. Jego powierzchnia ma strukturę porowatą, co jeszcze bardziej wpływa na szybsze osadzanie się nalotów. W ten sposób korzeń pozbawiony jest naturalnej bariery zabezpieczającej go przed bakteriami i nieczystościami gromadzącymi się w jamie ustnej, a to z kolei może spowodować wystąpienie w nim próchnicy, która najczęściej prowadzi do rozwoju stanu zapalnego miazgi zęba. Recesja dziąseł powoduje również nieprzyjemną wrażliwość zębów, przeszkadzającą w życiu codziennym. Przypadki takiego schorzenia dziąseł można leczyć farmakologicznie, jeżeli jeszcze nie są w zaawansowanym stadium. Natomiast, gdy pojawiają się uciążliwe stany zapalne, konieczne mogą okazać się zabiegi chirurgiczne. Dentysta przed podjęciem działań sprawdza stan osłabionego korzenia i zęba, a także przeprowadza z pacjentem wywiad odnośnie higieny jamy ustnej i jego świadomości na ten temat. Chirurgia stomatologiczna w takich przypadkach przewiduje następujące zabiegi:

 • przeszczep tkanki pobranej np. z podniebienia;
 • przesunięcie płata błony śluzowej z okolic recesji;
 • zastosowanie metody sterowanej regeneracji polegającej na zastosowaniu sztucznych, resorbowalnych lub nieresorbowalnych błon.

O tym, jaki typ leczenia i rodzaj zabiegu zostanie wybrany decyduje wiele czynników, m.in. klasa recesji oraz jej głębokość i szerokość, jak również utrata brodawki międzyzębowej. Ponadto duże znaczenie ma to, ile zębów jest nią objętych oraz grubość i szerokość dziąsła, a także stosunek recesji do linii uśmiechu, czyli do poziomu dziąsła, które pacjent pokazuje podczas uśmiechu oraz kształt podniebienia i grubość jego tkanki. U każdego pacjenta może to formować się zupełnie inaczej, dlatego ważne jest indywidualne podejście stomatologa do konkretnego przypadku. Im mniej zaawansowana recesja, tym większe są szanse na jej zupełne wyleczenie. Ważne jest, aby po zabiegu zastosować się do zaleceń dentysty – najczęściej będą to rady z zakresu technik szczotkowania zębów.

Komfort moich pacjentów i zaufanie do mnie, jako lekarza, jest moim zawodowym priorytetem, dlatego też staram się, aby metody chirurgiczne były zawsze zindywidualizowane. Łączę moją wiedzę, doświadczenie i nowe technologie tak, aby każda Państwa wizyta w moim gabinecie mogła zakończyć się pięknym, naturalnie białym i zdrowym uśmiechem, zaś każda następna była tylko wizytą kontrolną.

MASZ PYTANIA? UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ MEDYCZNA

ZADZWOŃ: +48 666 666 987
LUB
NAPISZ: RECEPCJA@STOMATOLOGIATOMASZEWSKA.COM